Home
Ikony w Supraślu
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 19, kwiecień 2013 16:41
W Muzeum Ikon w Supraślu można podziwiać odnowione freski pobizantyńskie. Ekspozycja prezentuje unikatowe XVI-wieczne malowidła ścienne ocalałe ze zburzonej w lipcu 1944 r. cerkwi obronnej Zwiastowania NMP. Zachowane części polichromii w postaci 22 tablic stanowiły dekorację dwóch ośmiobocznych filarów korpusu głównego. Prace zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa podlaskiego.
Lubicie tajemnice?
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 14, kwiecień 2013 17:00
Coraz więcej w Polsce miejsc, gdzie schowane są skrytki dla amatorów geocachingu. W Augustowie są tak umieszczone, że można dostać się do nich przez cały rok. Mało tego, na poszukiwania mogą się wybrać rodziny z dziećmi, a także osoby niepełnosprawne. Skrytek wciąż przybywa, a obecne zlokalizowane są na starym i nowym cmentarzu żydowskim, w młynie wodnym, kolejne noszą nazwy: Augustowskie Piosenki I i II. Może uda wam się znaleźć także skrytkę na Kanale Augustowskim. Już niedługo, gdy wyruszymy na wodę prawie na każdej śluzie Kanału czekają kolejne wyzwania dla poszukiwaczy.
Od drzewa do kociołka
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 14, kwiecień 2013 15:25
Platan klonolistny z Polski zdobył zdobył drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2012. Wyprzedził go platan z Węgier, trzecie miejsce zajął dąb z Irlandii, a konkursie „startowało" 6 drzew.
Dwustuletnie drzewo o wysokości ok. 16 m i obwodzie pnia 4,82 m rośnie w miejscowości Kozy.
Wiosna w Powsinie
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 09, kwiecień 2013 16:26
Wiosna jest bardzo opóźniona, ale można już zobaczyć pierwsze wiosenne kwiaty. Pojawiły się też w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. W arboretum zobaczymy kwitnące oczary, krzewy o drobnych, ale dobrze widocznych, żółtych, pomarańczowych lub rdzawych kwiatach (oczar japoński, oczar omszony, oczar pośredni). Pokazuje także fioletowo-różowe kwiaty wawrzynek wilczełyko, gatunek krajowy, będący pod ochroną. Oczywiście są też przebiśniegi.
W ogrodach Branickich
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 09, kwiecień 2013 15:54
Park o powierzchni 10 hektarów przy Pałacu Branickich to jedna z białostockich wizytówek. Dawną świetność odzyskał w 2011 r. po gruntownej rewitalizacji. Zakres prac obejmował budowę infrastruktury technicznej, w tym systemu nawadniania, całkowitą wymianę nawierzchni na żwirową, generalny remont istniejącego muru oporowego z częściową przebudową oraz odtworzenie czterech fontann, sześciu kamiennych ławek i prawie 280 mb kamiennej balustrady okalającej ogród od strony kanału.
Galicyjski Rynek
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 09, kwiecień 2013 14:43
Pod tą nazwą kryje się najnowsza i najbardziej prestiżowa realizacja w skali europejskiego muzealnictwa skansenowego ostatnich lat. Na terenie Parku Etnograficznego w Sanoku zrekonstruowano centrum galicyjskiego miasteczka. Wokół czworokątnego rynku mieści się 29 obiektów, w tym 26 drewnianych. Zobaczymy karczmę z kręgielnią, pocztę, urząd gminy, aptekę, remizę strażacką, sklep kolonialny, trafikę, domy żydowskie oraz warsztaty: stolarski, zegarmistrzowski, fryzjerski, krawiecki, szewski, piekarski i fotograficzny. Są tu też całkiem współczesne pokoje gościnne.
Parowozem na Parowozjadę
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 04, kwiecień 2013 16:18
W Wolsztynie już 27 kwietnia startuje jubileuszowa XX Parada Parowozów. Imponujących maszyn będzie co najmniej 20, a imprezę uświetni m.in. Oceana, wykonawczyni hymnu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 „Endless Summer". Oprócz polskich zobaczymy parowozy z Niemiec, Austrii, Czech, Węgier i Słowacji.
Interesująco zapowiada się rywalizacja maszynistów w teście sprawnościowym. Każdy uczestnik prowadząc parowóz musi wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody z postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli.
Na Paradę można będzie dojechać pociągiem ciągniętym przez zabytkowy parowóz; trasa: Poznań Główny – Grodzisk Wielkopolski – Wolsztyn – Grodzisk Wielkopolski – Poznań Główny.
Wspólny bilet
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 04, kwiecień 2013 15:48
Już od najbliższej środy będzie można kupić wspólny bilet do Parku śląskiego w Chorzowie. Obejmie on Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie, Śląski Park Linowy i Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
Park Śląski, czyli istniejący od dawna Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku jest jednym z największych parków miejskich w Europie.